Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 12. septembrie 2012, 07:56

Pozitia lansetelor

Salut prieteni pescari.
In urma vizualizarii unor fotografii ale lui Zoran, am observat ca el isi tine lansetele in suporturi ,aproape verticale,cand eu si cred ca mai multi pescari le tin pe cracani ,cracana din fata fiind mult mai inalta.
Ati putea sa-mi explicati si mie de ce se tin lansetele pe verticala si daca este corect cum mi-le pozitionez eu?
Fir intins! :pescuit:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 12. septembrie 2012, 08:24


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 13. septembrie 2012, 12:31

Daca le pozitionezi pe 2 cracane risti sa ramii usor fara ele. Si suportii trebuie sa fie solizi si stabili la pescuitul somnului.
Daca le pui aprope vertical, vei vedea trasatura f bine. Eu folosesc de obicei bolovan greu in loc de plumb si mono de sacrificiu de 0,35 - 0,50 mm. Cu cit mai departe duci montura, sau cu cit curentul apei e mai puternic, cu atit mai gros sa fie monofilamentul de sacrificiu. Astfel poti tensiona f bine lansetele in pozitia verticala.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare