Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 24. ianuarie 2013, 16:24

Salau la jigg: Influentele presiunii apei asupra shad-urilor

:salut:
Cand am fost la bibaneala pe verticala, am folosit o lanseta UL si am constatat urmatoarele: cind puneam un twister pe montura, lanseta se indoia mult mai tare si montura venea mult mai greu in recuperare la o adancime de 20 de metri, fata de recuperarea de la o adancime de 5 m. Iar cand musca un biban la o adancime mai mare de 10 m, cu toate ca era cat palma, aveam impresia ca-i mult mai mare! :nunteleg:

La fel si cand am facut cursul de scafandrii acum 15 ani, am invatat atunci ca, cu cat coboram mai adanc in apa, cu atat presiunea apei micsoreaza volumul aerului din plamani din cauza coloanei de apa care exercita o anumita presiune pe fiecare cm² al corpului nostru, dar si apasa pe partile moi ale corpului, de ex burta, deformando intr-un fel sau altul.

La fizica am invatat ca la suprafata apei exista o presiune atmosferica, care este de 1 bar. Iar in apa, liniar proportional, presiunea creste cu fiecare 10 metri adancime cu 1 bar. Adica, la 0 metri adancime = 1 bar, la 10 metri = 2 bari, la 20 metri = 3 bari…

Plecand de la: 1 bar = 10 N/ cm², am stat si m-am gandit (poate m-am si gandit prost, nu stiu... :rizi: ), un shad de 10 cm are o anumita suprafata pe care, in functie de adancime, apasa o oarecare presiune pe el. Plecand de la formula de mai sus, la 10 m adancime shadul e supus la o presiune de 2 bari, iar la 20 de metri - la o presiune de 3 bari.

Abstract vazut (lasand de oparte acceleratia m/cm²), si daca 1 dm³ are 1 litru care este egal cu 1 kilogram, putem socoti ca pe 1cm² apasa la o adancime de 10 metri:

0,1dm x 0,1dm x 100dm = 1 dm³ = 1 kg de apa, plus 1 kg exercitat de presiunea atmosferica, sunt 2 kg, iar la 20 metri adancime -> 3 kg.

Deci, ajungand shadul pe grund, si picand pe o parte, pe acesta apasa in functie de marimea lui o coloana de apa , pe o suprafata de… 5 - 10 cm²!

La fire stiu, cu cit sunt mai subtiri cu atat presiunea curentului apei le taie mai bine, cu cit sunt mai groase cu atat apasa si curentul apei mai tare pe lanseta si o indoaie mai mult! Deci intr-un fel sau altul, presiunea apei influenteaza negativ.

Intrebarea mea este: oare la o adancime de 10 - 15 -20 metri, se comporta un shad, de ex, de 10 cm cu un jigg de 20 grame (greutate totala de, sa zicem, 25 grame) ca un shad cu o greutate de 50 sau chiar 70 de grame? Pe acest shad cu cca. 10 cm² se exercita o presiune a apei de…la 10 - 15 - 20 metri aprox. 2 - 2,5 - 3 bari!?

Si daca este asa, dupa parerea mea asta ar influenta negativ linia de zig - zag al shad-ului pe fundul apei, sau???

Pt a a-mi exprima mai clar teoria: daca la o adancime de 4 metri dirijam shadul de 10 cm intr-o linie de zig-zag asa cum ne-o dorim de pina la 50 cm inaltime, aceasi montura la 15 sau 20 metri se ridica mai putin de pe fundul apei din cauza presiunii ce apasa pe shad in timpul miscarii acestuia, si tinde mai mult sa se taraie pe fund decat sa faca acel zig-zag?...si chiar sa fie si apasat pe o parte, pe partea unde suprafata acestuia e mai mare, mai ales daca exista si un mic curent de apa? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 24. ianuarie 2013, 16:39

Zorane, presiunea pe care o exercita apa asupra nalucii scufundate este distribuita pe toata suprafata acesteia NU numa` pe "spinare", adica NU numa` de sus in jos sau pe-o directie preferentiala.
In consecinta, singurul lucru pe care poate sa-l sufere naluca este sa se comprime cu ceva... adica sa devina ceva mai mica in volum, daca materialul din care-i facuta permite asta... nu cred ca-i cazul.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 24. ianuarie 2013, 16:45

Pt a a-mi exprima mai clar teoria: daca la o adancime de 4 metri dirijam shadul de 10 cm intr-o linie de zig-zag asa cum ne-o dorim de pina la 50 cm inaltime, aceasi montura la 15 sau 20 metri se ridica mai putin de pe fundul apei din cauza presiunii ce apasa pe shad in timpul miscarii acestuia, si tinde mai mult sa se taraie pe fund decat sa faca acel zig-zag?...si chiar sa fie si apasat pe o parte, pe partea unde suprafata acestuia e mai mare, mai ales daca exista si un mic curent de apa?


Stiu Informer, stiu asta. Dar cand punem "jucaria" in miscare, ii imprimam o acceleratie intr-o directie anume, sau? :gandesc: La asta ma gandeam, ca poate in timpul miscarii shadului ... :gandesc:

Exact ca si in curentul de apa, care exercita o presiune asupra nalucii si o impinge in jos.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 24. ianuarie 2013, 17:17

Curentul exercita o presiune pe o anumita portiune a nalucii nu pe toata suprafata ei.

Datorita acestei expuneri neuniforme ia nastere o forta rezultanta care poate fi orientata in diverse directii, nu numai in jos.
Aceasta forta depinde de viteza de recuperare a nalucii combinata cu viteza de curgere a apei.
Presiunea exercitata de apa asupra nalucii nu depinde de viteza/acceleratia ei ci numai de adancime.
Nu seamana. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."