Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 4. septembrie 2013, 06:47

Rosia Montana

Arad,1 septembrie 2013,orele 17.

Reactia unor oameni la hotarairea guvernului,de a da unda verde exploatarii de la Rosia Montana..Alternativa Civica,a solicitat permisiunea pentru organizarea unui miting de protest.

AUTORITATILE NU AU ACORDAT ACEASTA PERMISIUNE.

Ce vedeti in imagini sint cca.100-150 de persoane ,adunate''ilegal''pe platoul din fata primariei aradene.Pentru ca legea nu condamna manifestarile culturale,s-a format un cerc ,si sa cintat''Hora Unirii"'..

Brusc au aparut doi jandarmi care s-au dus glont la initiatorul actiunii,se pare, si au dorit sa il legitimeze.Acesta si-a spus doar numele.Apoi ia intrebat pe jandarmi de ce nu ii legitimeaza si pe cei care se aduna in gasca sa consume aurolac in fata Garii,sau gastile de motociclisti care se aduna pe platoul din fata Teatrului..Retoric,desigur..

Foarte interesant este faptul ca,atunci cind fortele politice aflate acum la putere erau in opozitie,principalele televiziuni aservite acestora foloseau subiectul Rosia Montana pe post de obuz de mortier, in lungile emisiuni in care bombardau guvernul aflat atunci la putere..

Acum cind toate acestea se intimpla,aceleasi televiziuni sint brusc foarte preocupate de casa regala rrroma..Hai sictir,'''presa libera'''..








'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 4. septembrie 2013, 07:24

In toata tara "Cenacu flaara" uni pro si ati contra (Rosia montana) mai stie :drac2: cum e mai bine ! :necajit:

Bine ca totu decurge pasnic :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 59

Membru din: 5. august 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 4. septembrie 2013, 09:22

Dupa mine,problema majora e alta,suntem singura tara din europa si printre putinele din lume care vinde resursa bruta a solului(padurea)si a subsolului(aur,argint,petrol,gaze..etc )altor smecheri din strainatate.Daca nu mai suntem in stare sa exploatam noi ,vindem bogatiile pamantului altora.Bogatii care nu mai sunt recuperabile.In loc sa le lasam urmasilor nostrii(poate ei sunt mai destepti si stiu ce sa faca cu ele)

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 4. septembrie 2013, 09:24

Dupa mine,problema majora e alta,suntem singura tara din europa si printre putinele din lume care vinde resursa bruta a solului(padurea)si a subsolului(aur,argint,petrol,gaze..etc )altor smecheri din strainatate.Daca nu mai suntem in stare sa exploatam noi ,vindem bogatiile pamantului altora.Bogatii care nu mai sunt recuperabile.In loc sa le lasam urmasilor nostrii(poate ei sunt mai destepti si stiu ce sa faca cu ele)


astia ne conduc bogdane ... sa iasa banul cat mai usor, conteaza doar prezentul si parerea multimii nu intereseaza pe nimeni ...

asta-i un subiect care ma scoate din sarite si nu e bine sa te enervezi de dimineata :nervos:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 4. septembrie 2013, 10:12

Pa mine singurul lucru care ma scoate din sarite este fapul ca Ariesul se varsa in Mures..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 6. septembrie 2013, 19:36

avind in vedere cu ce viteza se pun in aplicare astfel de proiecte, poate ramine totusi o sansa ca in final sa nu se realizeze,
regretabil ca au fost numai asa putini oameni, dar asta e, oamenii au alte griji imediate si cu frica zilei de miine e greu sa te gindesti la viitor..patura de sus , ca in orice parte
a lumii se gindeste numai la maximarea cistigului..restul n-are decit sa se descurce cu ce ramine..

Hai noroc!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 9. septembrie 2013, 15:20

Nu ca as lua apararea unuia sau altuia, insa contractul pentru Rosia Montana stim bine cine si de cand l-a "pastorit", asa ca daca a gasit si acum niste codite de topor in actuala guvernare/fosta opozitie, ce sa faci? Parca mai ieri juca alba-neagra cu referendum-ul pentru "problema Rosia Montana"!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 9. septembrie 2013, 20:50

cu rosia montana eu stiu asa. e f bine ca vor sa exploateze, nu ma deranjeaza asta, daca se mai creeaza ceva locuri de munca e minunat. dar sunt impotriva exploatarii deoarece sunt convins ca s-au dat spagi grele pt combinatia asta ca sa se dea ieftin. daca cine vrea sa exploateze plateste pretul corect si face tot osibilul sa nu polueze, eu as fi de acord.

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 9. septembrie 2013, 21:02

Exploatarea prin folosirea cianurilor este interzisa in multe locuri in lume...Si asta pentru ca este nociva pentru mediu..Iar prin dimensiunile exploatarii de la Rosia Montana,efectul ar fi mega amplificat..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 9. septembrie 2013, 21:23

Fara a vrea sa supar pe cineva cred ca ar fi nevoie de pareri competente pentru a formula o acuza SAU pentru a fi de acord cu exploatarea respectiva... iar interesele politice n-ar trebui sa influenteze o decizie in acest sens.
Faptul ca s-a adunat o multime mai mare sau mai mica de oameni (dintre care fac pariu ca nici macar 25% nu stiu formula acidului clorhidric... asta ca sa fiu un "domn" :) ) sa faca tambalau c-au auzit ca cianura (de potasiu de ex.) ar fi o otrava puternica, nu inseamna nimic.
Si uraniu ori plutoniu sunt radioactive da` aia nu inseamna ca nu se mai fac centrale nucleare.
In ce priveste "spaga" sau pretul prea mic, nu cunosc, ma abtin. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 9. septembrie 2013, 21:29

nici nu vreau dragul meu sa stiu chimie. ma bucur ca politicienii au fost pusi cu botul pe labe exact ca cu doctorul arafat.
iata ca astazi guvernantii au dat un pas inapoi la presiunea strazii. lumea incepe sa se destepte si sa nu se mai lase calcata in picioare.
astazi lumea politica a luat un dos de palma peste bot de la oamenii demni din tara asta. doar pt atata lucru si mi-au facut seara frumoasa.

power to the people

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 9. septembrie 2013, 21:33

Parerea mea este ca multimea a fost, este si va fi intotdeauna "manipulata", chiar daca nu-i la fel de evident tot timpu`.
Da` cre` ca discutia in acest sens depaseste scopul topicului. :)
Daca zici tu ca-i bine, asa sa fie.
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 9. septembrie 2013, 21:49

esti absolut nemaipomenit.... :)
cred ca poti dezamorsa si o bomba atomica numai din priviri. zoran e mare norocos ca te are, man
:noroc: :noroc:

14

luni, 9. septembrie 2013, 22:54

esti absolut nemaipomenit.... :)
cred ca poti dezamorsa si o bomba atomica numai din priviri. zoran e mare norocos ca te are, man
:noroc: :noroc:

Ce sensibilitate....., ce gingasie.... :love:
:soc: :soc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 10. septembrie 2013, 02:04

Fara a vrea sa supar pe cineva cred ca ar fi nevoie de pareri competente pentru a formula o acuza SAU pentru a fi de acord cu exploatarea respectiva... iar interesele politice n-ar trebui sa influenteze o decizie in acest sens.
Faptul ca s-a adunat o multime mai mare sau mai mica de oameni (dintre care fac pariu ca nici macar 25% nu stiu formula acidului clorhidric... asta ca sa fiu un "domn" :) ) sa faca tambalau c-au auzit ca cianura (de potasiu de ex.) ar fi o otrava puternica, nu inseamna nimic.
Si uraniu ori plutoniu sunt radioactive da` aia nu inseamna ca nu se mai fac centrale nucleare.
In ce priveste "spaga" sau pretul prea mic, nu cunosc, ma abtin. :)

1. Cata vreme toate statele isi protejeaza resursele, putine, pe care le au majoritatea, de ce oare noi le impartim la altii? Aur, petrol, gaze, curent, chiar(daca este o resursa regenerabila, nepoluanta, in afara de termocentrale, cele atomica ar trebui sa nu polueze, repet, ar trebui), peste tot in lumea asta, in putinele locuri unde se gasesc, sunt strategice, doar la noi sunt "de export"(daca mai traia Cizmarul, facea canalul Dambovita-Dunare cu ei, stim bine care, in cel mai bun/fericit caz!! :drac2: (si cu familiile lor).
2. Ai amintit bine despre celelate doua elemente ale tabelului lui Mendeleev, oare au legatura tot cu "Rosioara"?
3. De ce sa nu exploatam noi, romanii, pentru noi, chiar daca e sa fure, barem sa fie ai nostri, si sa ramana aici!
4. Daca e vorba sa polueze, barem sa ne poluam noi, pentru folosul nostru, nu sa ne polueze altii pentru folosul lor!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare