Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 24. septembrie 2012, 09:24

"Pălmuitul" somnilor

Explicati-mi si mie care-i treaba cu palmuitul somnilor peste cap, inainte de a-i apuca si ridica in barca, de exemplu.
Din ce filmari am vazut n-as zice ca se prea calmeaza de la palma respectiva... dealtfel la ce capatana are un somn mare nici nu prea cred ca-l ameteste o palma d-aia... atunci ii asa un fel de "mit pescaresc" sau chiar are vreo utilitate in afara de a enerva pestele? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 24. septembrie 2012, 09:31

palma aia nu-i palma ci o atingere prieteneasca pe frunte. singurul ei rol e sa testeze reactia si resursele pestelui. daca sta cuminte (eu m-am invatat s-o dau cu bis) inseamna ca e ok sa pui mana pe el sa-l scoti. Daca nu mai face o tura sau doua in jurul barcii si se calmeaza . daca nu-l atingi, exista riscul sa faci baie cand ii bagi mana-n gura daca e destul de mare si te prinde dezechilibrat :rizi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 24. septembrie 2012, 09:39

Cum zicea si kingofbeasts … palma aia nu trebuie sa fie o lovitura, ci doar o atingere pe frunte pentru a testa reactiile pestelui si pentru a iti da seama de cata energie mai are in el. in cazul in care l-ai atins pe frunte si sta calm atunci il poti salta. In cazul in care nu este suficient de obosit atunci in momentul in care il atingi pe frunte va incerca sa plece, deci drilul se va mai prelungi cu un anumit numar de secunde/minute in functie de dimensiune si de echipament.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 24. septembrie 2012, 10:06

Aha... inteleg.
Si "fruntea" ii un loc unde-i somnu` mai sensibil sau poti sa-l gadili si pe burta sau sa-l tragi de mustati ca sa-i testezi reactiile? :rizi:
Glumesc... un pic da` nu prea mult... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 24. septembrie 2012, 10:22

din punctul meu de vedere poti sa-l gadili si sub coada daca-ti face placere :zambet: (doar sa ne spui si noua sa lasam animalele acasa daca ne-om intalni :rizi: ) dar fruntea e mai la indemana si ferita de carlige :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 24. septembrie 2012, 15:56

Minutul 2:15 - 2:25 - 2:48 si 2:54

Video
-

Video

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare