Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 1. iunie 2012, 02:36

Zoran,Eugen spunea ca a reusit sa ridice somni dar lipsa atacului a pus-o fie pe apa mult prea adanca(15-20m)si somnii spunea el nu urcau pana la montura care era la 5-6 m(frica sa nu o agate )fie pe sunetul scos de clonc,care probabil daca avea un al 2-lea clonc la el pt apa adanca avea raspunsul la problema.L-am sfatuit sa foloseasca montura cu 2 ace-(ac-plumb ac)sa vada unde are loc atacul mai jos sau mai sus,ulteriar sa renunte la al 2-lea ac.Lui ii e tema sa nu intepe accidental pneumatica in timpul unui eventual dril.Ca idee o sa mai comand un clonc de la Tilo-cred ca Voodo-pt apa adanca.Ce zici e OK?I-am spus lui Eugen ca am inteles ca se pot scoate pana la 3 sunete diferite cu Ebro 2,dar e chestie de tehnica si antrenament.Oricum baietii sunt optimisti,vor sa stea pana pe 8-9 iunie maxim(functie si de vreme),va tin la curent cu info de la ei. Cele bune. PS: Mai are in dotare un clonc de la Hunor de care s-a aratat profund dezamagit.


Nu este frumos sa spui „ti-am zis eu”, dar nu intotdeauna ceva de serie si cu costuri mai mici este si bun! :ochi: Oricum, fir intins, si sa faca rost de un Ebro(daca este multumit de el :zambet: )! :pescuit:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 6. iunie 2012, 17:38

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:28)


Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 6. iunie 2012, 17:44

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:28)


LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

24

miercuri, 6. iunie 2012, 18:33

De duminica am schimbat tactica radical. Am gasit un canal unde colcaiau carasii de 2-300gr, astfel incat am rezolvat problema momelii. Pe timp de noapte am pescuit pe suprafata cu montura agatata de copaci. Adancimeile la care aveam monturile erau de 2-10m. Pestele era scufundat cca 1/2m. Firul meu de 80kg forta s-a dovedit ata de papiota in repetate randuri. Firul de la ac sau ancora era de 40kgf. Colegi, nu mai pescuiti cu fire atat de subtiri la stationar. Cautati fire de 120-140kgf si legati carligul sau ancora direct de firul de baza. Mulneta sa fie multiplicator mare, iar lanseta... un adevarat par. Oricum recomand ca imediat dupa inteparea pestelui sa va urcati in barca si sa continuati drill-ul de acolo. A-l aduce la mal, in conditii de curent si agatatura este IMPOSIBIL.
Recordul iesirii a fost unul de vreo 20kg, iar astazi am scapat unul langa barca (a rupt firul cu care era legata ancora) care avea capul (gura) de 40-50cm. Asta ar fi fost trofeul personal, sau de ce nu cel mai mare peste cu care voi avea contact vreodata.


Îmi pare rău să aud că ai avut multe rupturi, eu la staționar folosesc TUF LINE de 0,79 mm 121 kg pe care îl recomand cu încredere, regret că nu am discutat înainte de a pleca în deltă.......este bine de luat în considerare recomandarea ta și mai sunt multe de spus pe această temă . :necajit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 7. iunie 2012, 14:38

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:29)


Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 7. iunie 2012, 15:03

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:29)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 8. iunie 2012, 06:50

... Acum am lectia invatata...
De duminica am schimbat tactica radical. Am gasit un canal unde colcaiau carasii de 2-300gr, astfel incat am rezolvat problema momelii. Pe timp de noapte am pescuit pe suprafata cu montura agatata de copaci. Adancimeile la care aveam monturile erau de 2-10m. Pestele era scufundat cca 1/2m. Firul meu de 80kg forta s-a dovedit ata de papiota in repetate randuri. Firul de la ac sau ancora era de 40kgf. Colegi, nu mai pescuiti cu fire atat de subtiri la stationar. Cautati fire de 120-140kgf si legati carligul sau ancora direct de firul de baza. Mulneta sa fie multiplicator mare, iar lanseta... un adevarat par. Oricum recomand ca imediat dupa inteparea pestelui sa va urcati in barca si sa continuati drill-ul de acolo. A-l aduce la mal, in conditii de curent si agatatura este IMPOSIBIL.
Recordul iesirii a fost unul de vreo 20kg, iar astazi am scapat unul langa barca (a rupt firul cu care era legata ancora) care avea capul (gura) de 40-50cm. Asta ar fi fost trofeul personal, sau de ce nu cel mai mare peste cu care voi avea contact vreodata.


Salut Eugen,
in primul rand felicitari pt capturi.
Asa cum spune si Larry, ar fi muuuulte de spus pe aceasta tema. M-as bucura sa se deschida subiecte si intrebari care sa le putem clarifica impreuna.
Eu chiar am destule sa te intreb!
- leaderul pt pescuit la somn este intotdeauna dur la frecare si gros, pt a ingreuna rupturile. Ti s-a rupt vreodata firul principal in dril, sau doar forfahul?
- ai pescuit la pomii de pe malul opus ce se vad in poze si videoclip? Ma gandesc ca de aceea ai scris ca e nevoie de multiplicatoare mari, sau!? Exista smecherii cu care putem tine pestii mari in loc, chiar la astfel de distante...
- de ce ai pescuit doar noaptea legat la pomi?
- cite trasaturi ai avut in total?
- cind ai avut trasaturile, pe la ce ore?
- ai vazut braconieri noaptea?
- ce lansete ai folosit tu, de spui ca acestea ar trebui sa fie adevarati pari?

M-as bucura daca ai scrie un mic ... articol?, de ce nu, dar hai sa-i spunem mai bine reporting. Precis vom savura cu totii din povestioara palpitanta, daca ne lasi sa avem parte de ea, prin mai multe detalii. De exemplu, la subforumul Romania mai este destul loc si pt subiectul: "Delta Dunarii - Bratul Chilia". Astept cu nerabdare detalii... :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 8. iunie 2012, 07:50

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:29)


Subiecte asemănătoare